Spółki Grupy Banca Ivis przyjęły wewnętrzny system zgłaszania naruszeń przepisów, które szkodzą lub mogą zaszkodzić interesowi publicznemu lub uczciwości spółek Grupy Banca Ifis (whistleblowing). Zarządzanie systemem zostało powierzone Dyrektorowi Audytu Wewnętrznego.
Wewnętrzny system zgłaszania obejmuje z następujące kanały:
W przypadku korzystania z wyżej wymienionych kanałów zapewniona jest ochrona przewidziana przez normę dotyczącą zgłaszania naruszeń (whistleblowing):
Należy zaznaczyć, że ochrona osób zgłaszających (sygnalistów) obowiązuje również wtedy, gdy stosunek prawny jeszcze się nie rozpoczął (jeżeli informacja o naruszeniach została uzyskana w trakcie procesu selekcji lub na innych etapach poprzedzających zawarcie umowy), w okresie próbnym oraz po rozwiązaniu stosunku prawnego (jeżeli informacja o naruszeniach została uzyskana w trakcie trwania samego stosunku), a także rozciąga się na koordynatorów, osoby z tego samego kontekstu pracy co zgłaszający i które łączy z nimi stabilna więź emocjonalna lub więź pokrewieństwa w zakresie czwartego stopnia, współpracowników osoby zgłaszającej, którzy pracują w takim samym kontekście zawodowym jak ona i pozostają z tą osobą w stałym i aktualnym związku, podmioty należące do osoby zgłaszającej lub dla których te same osoby pracują, a także podmioty, które działają w tym samym środowisku pracy co wyżej wymienione osoby.
Przedmiot zgłoszenia
Zgłoszenie może dotyczyć każdego zachowania, działania lub zaniechania osoby należącej do organizacji biznesowej, które narusza przepisy prawa i które szkodzi lub może szkodzić interesowi publicznemu lub integralności Spółki dominującej i/lub jej Spółek Zależnych. Zgłoszenie może dotyczyć zarówno popełnionych naruszeń, jak i tych, które jeszcze nie zostały popełnione, co do których osoba zgłaszająca ma uzasadnione przekonanie, że mogą mieć miejsce na podstawie konkretnych elementów.
Przykładowo, zgłoszenie może dotyczyć postępowania, działań lub zaniechań obejmujących:
Zgłoszenie musi zawierać poniższe elementy:
Następnie roczny raport dotyczący prawidłowego funkcjonowania procesu wewnętrznego jest przekazywany do wiadomości całego personelu. Raport ten zawiera zbiorcze informacje o wynikach działań przeprowadzonych po otrzymanych zgłoszeniach: Annual report on the correct functioning of our violation reporting (Whistleblowing) system 2022
Należy dodać, że system zgłaszania obejmuje również następujące metody przekazywania, w których gwarantowane są te same zabezpieczenia, które zostały już opisane w zakresie poufności, przetwarzania danych i działań odwetowych, które można aktywować w przypadku spełnienia poniższych warunków.
Zgłoszenie może zostać przesłane do Krajowego Urzędu Antykorupcyjnego („Anac”), jeżeli spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:
Ponadto osoba zgłaszająca może również zwrócić się do ANAC w celu powiadomienia o wszelkich działaniach odwetowych wynikających ze zgłoszenia.
Opcje przesyłu są udostępniane przez Anac na jego stronie internetowej, znajdującej się pod adresem https://www.anticorruzione.it/, gdzie publikowane są również:
Jeżeli zgłoszenie dotyczy informacji o naruszeniach, które nie wchodzą w zakres jego kompetencji (takich jak przestępstwa istotne z punktu widzenia karnego lub podatkowego), Anac przewiduje ich niezwłoczne przekazanie właściwemu organowi administracyjnemu lub sądowemu, w tym instytucjom, organom lub agencjom Unii Europejskiej.
Informacje o naruszeniach mogą być podawane do wiadomości publicznej za pośrednictwem prasy lub środków elektronicznych lub w każdym przypadku za pomocą środków rozpowszechniania zdolnych do dotarcia do dużej liczby osób, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków: